GFO - Onkoharmonia

Czy czytanie może leczyć? O terapeutycznych właściwościach literatury

Literatura kształtuje nasze umysły, pomaga przetrwać najtrudniejsze momenty w życiu, dlatego jest świetnym materiałem i narzędziem do terapii. Proces czytania może być źródłem emocji i wiedzy. Nie chodzi tu jedynie o wiedzę naukową, ale przede wszystkim o wiedzę, która pozwoli czytelnikowi zrozumieć swoją trudną sytuację, własne przeżycia. Wiedza ta pomaga wykształcić postawy wobec siebie, wobec otoczenia. Pomaga znaleźć dystans wobec swojej choroby itp. Lektura wartościowej książki dostarcza nam różnorodnych przeżyć, pomaga zrozumieć wiele trudnych spraw, daje pocieszenie, przynosi poradę, która ułatwia podjęcie decyzji dotyczących naszego życia.

Umiejętność czytania jest warunkiem funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. Dzięki niej ludzie mogą szybko i sprawnie komunikować się między sobą, wymieniać informacje, dzielić się doświadczeniem, spostrzeżeniami i przekazywać uczucia. By wykorzystać leczniczą moc literatury, chcielibyśmy zaproponować pacjentom nową formę wsparcia w ramach wolontariatu,  biblioterapię.

Nasza propozycja wsparcia w ramach wolontariatu to recenzowanie wybranych książek dla pacjentów, polecanie literatury wartościowej z pozycji oswajania trudności, z jakimi przychodzi się mierzyć w otaczającej rzeczywistości; stworzenie biblioteczki pacjenta; wspólne czytanie oraz rozmowy wokół emocji towarzyszącym lekturze, a także czytanie tym pacjentom, którzy wyrażą taką potrzebę.

To kolejna akcja realizowana przez Górnośląską Fundację Onkologiczną. Akcja skierowana do pracowników, byłych i obecnych pacjentów, a także dla ich rodzin. W naszym przedsięwzięciu wspierają nas dwa wydawnictwa: Prószyński i S-ka oraz Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Serdecznie dziękujemy za przesłane książki.

Artur Gębka
„Znikodem i zagadka lęku”

O książkach Artura Gębki zwykło się mawiać, że uczą i bawią. Artur Gębka – psycholog, który oprócz publikacji książek pracuje terapeutycznie z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami lękowymi, depresją i trudnościami emocjonalnymi, pisze książki, które świetnie nadają się do przeczytania przez najmłodszych i dorosłych.

„Znikodem i zagadka lęku” to książka niezbyt gruba (86 stron, pisana dużą czcionką + część ćwiczeń dla rodzica) bogato ilustrowana. Choć stworzona została z myślą o dzieciach, jako osoba dorosła przeczytałam ją z przyjemnością.

Czytaj więcej

Artur Gębka
„Smutek, którego nikt nie chciał”

„Smutek, którego nikt nie chciał” to kolejna świetna pozycja, bogato ilustrowana dla małych i dużych, Artura Gębki. Autor w przystępnych słowach, wykorzystując krótkie opowiadanie (55 stron pisane dużą czcionką + część ćwiczeń, eksperymentów dla rodzica) pokazuje, jak ważna jest dla nas ta emocja. Smutek pokazuje nam potrzebę, której nam brakuje. Tymczasem, często bronimy się przed smutkiem, zagłuszając go innymi uczuciami. Ratujemy się farmakoterapią, przekierowaniem myśli, czy własną grą, że go nie ma. Czynimy wiele zabiegów, by pozbyć się jak najszybciej smutku.

Czytaj więcej

Russ Harris
„Zderzenie z rzeczywistością
– Jak przetrwać bolesne ciosy od życia

i się po nich podnieść”

Już okładka książki Russa Harrisa „Zderzenie z rzeczywistością – Jak przetrwać bolesne ciosy od życia i się po nich podnieść” mówi nam, o czym książka jest.

Zderzenia z rzeczywistością, ciosy jakich doświadczamy – duże, średnie, małe – wszystkie bywają bolesne. Nikt nas na nie, nie przygotowuje. Lektura ta może nauczyć nas, jak łagodzić negatywne emocje. Zawarte w niej ćwiczenia pozwalają spojrzeć na „drugą stronę medalu”. Smutek i radość idą ze sobą w parze. Tęcza wychodzi po deszczu. Coś pięknego może się zdarzyć, kiedy wychodzi na światło dzienne jakaś trudność. O tym, jak przejść przez życiowe burze i sztormy, pisze w przystępny sposób autor terapii w przełożeniu z angielskiego „acceptance and commitment therapy”, (ACT- praktyka terapii i zaangażowania). Jak przyjąć bolesne momenty, czarną rozpacz, które pojawiają się niespodziewanie w życiu każdego z nas.

Czytaj więcej