Różowy październik – jak co roku w październiku trwa miesięczna kampania informacyjna o raku piersi.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem kobiet w Polsce. Prawie co czwarta Polka chorująca na raka to kobieta z rakiem piersi.

Co szósta Polka umierająca na raka to kobieta chorująca na raka piersi.

Szacuje się, że każdego roku wykrywanych jest blisko 20 tysięcy nowych zachorowań. Wcześnie wykryty rak piersi, na ogół łatwiej poddaje się leczeniu z mniejszym ryzykiem następstw, lepszym wynikiem terapeutycznym, a tym samym większą szansa na wyleczenie.

Regularna samokontrola i badania przesiewowe umożliwiają wczesne zdiagnozowanie raka piersi. Wcześnie wykryty rak piersi jest w 90% wyleczalny.

Od 1 listopada 2023 roku w ramach programu profilaktycznego NFZ i Ministerstwa Zdrowia, z bezpłatnej mammografii, bez skierowania, mogą skorzystać kobiety w wieku 45 do 74 lat.

Badanie to wykonać można stacjonarnie w Instytucie Onkologii w Gliwicach lub Mammobusie Instytutu. Grafik aktualnych postojów mammobusu dostępny jest na STRONIE

Przed wykonaniem mammografii konieczne będzie wypełnienie ankiety informacyjnej. Z jej treścią zapoznać się można TUTAJ