NIE MA NIC PIĘKNIEJSZEGO NIŻ PODAROWANIE KOMUŚ ZDROWIA!

Czy wiesz, że możesz być dla kogoś jedyną szansą na uratowanie życia? Twój bliźniak genetyczny może potrzebować Twojej pomocy. Niestety nie wiemy, że to Ty, jeśli nie jesteś zarejestrowany w bazie DKMS. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie się i rejestracja w bazie Dawców Szpiku. DKMS od lat buduje bazę potencjalnych Dawców Szpiku – im więcej jest w niej zarejestrowanych osób, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego.

Dzień Dawcy Szpiku

5 września 2023 nasz Kolega Łukasz obchodzi swoje pierwsze przeszczepowe urodziny! Z tej okazji zapraszamy wszystkich na DZIEŃ DAWCY SZPIKU organizowany przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, Górnośląską Fundację Onkologiczną oraz DKMS.

Podczas naszej akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w  bazie DKMS. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Należy mieć przy sobie dowód tożsamości z numerem PESEL.

Dzień Dawcy Szpiku w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, to nie tylko możliwość rejestracji jako potencjalny Dawca Szpiku. Zapraszamy serdecznie na PRELEKCJE, podczas których specjaliści opowiedzą nam o transplantologii oraz przeszczepie szpiku i przeszczepie narządów. Odbędą się one w Auli im. Jeremiego Święckiego w starym budynku Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, przy ul. Wybrzeża Armii Krajowej 15. Wykłady odbędą się w godzinach 9:00-15:00. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

A wieczorem, w godz. 19:00-23:00 zapraszamy do Parku Chopina w Gliwicach na Koncert. Wystąpią – zespół AUTENTIKOS oraz JULYA

Godzina prelekcji Prelegent
9:00-9:30 prof. dr hab. n. med. Krzysztof SKŁADOWSKI, Narodowy Instytut Onkologii, Gliwice
Otwarcie Dnia Dawcy Szpiku
9:30-10:00 prof. dr hab. n. med. Sebastian GIEBEL, Narodowy Instytut Onkologii, Gliwice
CART-T cells, czyli jak przyszłość stała się teraźniejszością
10:00-10:30 dr hab. n. med. Tomasz CZERW, Narodowy Instytut Onkologii, Gliwice
Dlaczego i jak przeszczepiamy komórki krwiotwórcze? Znaczenie honorowego krwiodastwa
10:30-11:00 PRZERWA KAWOWA – mały poczęstunek, możliwość zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku, szkolenia z samodzielnego badania piersi i jąder, konsultacje dietetyczne z analizą składu ciała
11:00-11:30 dr hab. n. med. Justyna GOŁĘBIEWSKA, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk
Żywy dawca nerki
11:30-12:00 dr n. med. Joanna ŚLIWKA, Śląskie Centrum Chorób Serca, Zabrze
Ile można mieć serc w swoim życiu?
12:00-12:30 prof. dr hab. n. med. Lidia HYLA-KLEKOT, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice
Czy postęp technologii biomedycznych jest alternatywą dla transplantacji w zastąpieniu nieodwracalnie uszkodzonych narządów?
12:30-13:00 PRZERWA KAWOWA – mały poczęstunek, możliwość zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku, szkolenia z samodzielnego badania piersi i jąder, konsultacje dietetyczne z analizą składu ciała
13:30-14:00 dr hab. n. med. Grażyna KAMIŃSKA-WINCIOREK, Narodowy Instytut Onkologii, Gliwice
Profilaktyka złośliwych nowotworów skóry u chorych po transplantacjach
14:00-14:30 Patrycja KRAJEWSKA, Fundacja DKMS
Moc akcji rejestracji dedykowanych Pacjentom
14:30-14:45 Arkadiusz STEFAŃCZYK
Życie po … Jak wartościowe jest świadome dawstwo organów?
Dzień dawcy szpiku