Jak co roku listopad to miesiąc, w którym na całym świecie podejmowane są działania promujące świadomość i dyskusję na temat „męskich” nowotworów, a w szczególności raka prostaty. Znakiem rozpoznawczym kampanii są wąsy, które dały jej również nazwę – Movember” (ang. moustache + November), która w języku polskim brzmi „Wąsopad”.

Wąsopad (Movember)

Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn stanowi już ok. 20% wszystkich nowotworów złośliwych. Oznacza to, że co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną, choruje na raka prostaty.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań i ponad 5 tysięcy zgonów. Tym samym rak prostaty zajmuje drugie miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn. Zarówno nowotwory jądra, jak i prostaty cechują dobre rokowania, a postawienie takiej nie może być odbierane jako „wyrok“. Kluczowe jest jednak wykrycie choroby w możliwie najwcześniejszym stadium i szybkie podjęcie odpowiednio dobranej terapii.

Ponieważ liczy się czas wykrycia choroby i szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania onkologicznego ważna jest świadomość, jak istotna jest profilaktyka, którą może być np. samobadanie i obserwowanie swojego ciała celem szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych.

W ramach akcji w dniach od 28 do 30 listopada 2023r. w godzinach od 11:00 do 14:00 zapraszamy wszystkich Panów do Zakładu Analityki Biochemii Klinicznej (laboratorium, II piętro) na badanie diagnostyczne – stężenie antygenu PSA oraz jego wolnej frakcji we krwi. Osoby z nieprawidłowym wynikiem będą kierowani na konsultację lekarską w Zakładzie Radioterapii.